15. Ulusal Acil Tıp Kongresi

KONGRE TARİHİ

4/25/2019 - 4/28/2019

KONGRE ERKEN KAYIT TARİHİ

1/18/2019

KONGRE ÖZET GÖNDERİM TARİHİ

5/15/2019

KONGRE ŞEHRİ

Antalya, Türkiye

KONGRE YERİ

Kaya Palazzo Golf Resort Otel

KONGRE WEB SİTESİ

http://www.acil2019.com

15. Ulusal Acil Tıp Kongresi QR Kod

Puanlama:

(0/5)

DAVET

Geleceğe Yürüyüş…

Bu davet yazısını saatler tam gece yarısını gösterirken kaleme alıyorum… Serbest çağrışım ve metaforlar için bulunmaz saat ya… Ben de, ‘’Şu içinde bulunduğumuz anda neler oluyor ülkemizde ve tüm dünyada?’’ sorusuyla araladım bilinç altımın kapılarını… İş gruplarını, esnafı, memurları, anlı şanlı bürokrasinin ne yaptığını düşündüm. Ama hani derler ya “postacı izin gününde dağıtıcı olduğu mahalleleri gezer” diye benim de gözümün önüne -zaten hiç kopamadığım- acil servis manzaraları geldi… Ben bu yazıyı yazarken ve sizler okurken, acaba acil servislerde neler olup bitiyor? Şu an kaç hastaya kardiyopulmoner resüsitasyon yapılıyor ve hayata döndürülmeye çalışıyor? Kaç hastanın solunum yetmezliğine derman olmak için entübasyon yapılıyor ve mekanik ventilasyon desteği veriliyor? Kimlerin ritmini şaşırmış, ya da hızını tutturamamış kalp atışlarına müdahale ediliyor? Dolaşımı yetersiz olan kaç hastanın ilaç ve diğer desteklerle hayata bağlanması sağlanıyor? Travma sonucu dağılmış kaç beden toparlanmaya çalışıyor? Zehirlenmiş hasta, gastrointestinal kanama, akut karın... Toraks tüpü, katater takılan, EKO, ECMO yapılan kaç hasta var? Kaç doktor hasta yakınlarına bilgi veriyor? Kaçı sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor… Bir an için kapatın gözlerinizi ve sizler de acil servisleri düşünün… Bir de gece yarısında, sabaha karşı, sabah, öğlen ve günün her saati bu dinamik ve kutsal hizmetleri veren insanları… Acilcileri… Bu büyük camianın üyesi olmak bizim için bir onurdur, sizlere hitap etmekten büyük şeref duyuyoruz.

Çok değerli meslektaşlarımız;
İnsan organizmasını ilgilendiren tüm hastalıkların ve tıbbın tüm branşlarının bir araya geldiği bu önemli ve stratejik birimlerde yani acillerde hizmet vermek son derece zor ve fedakârlık isteyen bir iş olduğu kadar, aynı zamanda sürekli gelişimi, eğitimi ve yenilenmeyi zorunlu kılmaktadır. Tıbbın bu en geniş alanında sürekli güncellenen bilgileri taze tutmak ve bilgi birikimimize yenilikler eklemek için önümüzdeki günlerde çok büyük bir organizasyonla karşınızda olmaya hazırlanıyoruz. Ülkemiz sınırlarını çoktan aşan dev bir markaya dönüşmüş bulunan ATUDER’in bu büyük bilimsel hamlesi, her geçen yıl yeni ve daha önemli hedeflere doğru ilerleyen acil tıp dünyasında, mümtaz bir yer edinmiş, saygın bir liderlik hareketine dönüşmüştür. Dahası, bu benzersiz bilimsel organizasyon, tıpkı ATUDER gibi, her geçen gün dünya acil tıbbına örnek olan, yön ve ilham veren, çok sayıda ülkenin ortak hareket ettiği sınırları olmayan bir marka haline gelmiştir.

Ülkemizde acil tıbbın devasa gücünü, yıllar içinde oluşan engin tecrübesini yönetim istikrarıyla birleştirerek başka bir kimlik kazanmış ve diğer branşların hayal bile edemediği örnek organizasyonlara öncülük etmiş bulunmaktayız. ATUDER bu gücünü siz çok değerli üyelerinden, kahraman meslektaşlarımızdan aldığı birlik ve beraberlik heyecanını büyük bir enerjiye dönüştüren dev bir reaktör işleviyle elde etmiştir. Bütün bir yıl boyunca neredeyse her hafta ve her gün ülkemizde ve dünyanın dört bir bucağında gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası organizasyonlarla bu büyük şölene hazırlanmaktayız. Bugün geldiği noktada ATUDER, sizlerin de WEB sitemizi incelediğinizde kolayca görebileceğiniz gibi, ikisi farklı ülkelerde olmak üzere 5-6 organizasyonu aynı anda yapma kabiliyetine ulaşmış bulunmaktadır. Kanada, ABD, Hindistan, Çin, Güney, Afrika, Özbekistan, Polonya, Mısır… Kırka yakın ülkeden hepsi dünyada ve ülkesinde önemli görevler üstlenmiş, başta dernek başkanları, birçok değerli akademisyen ve acil tıp çalışanın bir yıl önceden ajandalarına aldıkları büyük bir buluşma noktası haline gelmekten duyduğumuz onuru sizlerle paylaşırken bu gücün asıl kaynağının ve lokomotifinin sizler olduğunu bir kez daha vurgulamak isteriz.

Gelişerek, ilerleyerek dönüşen ve bir çığ gibi büyüyen Acil Tıp alanındaki en son yenilikleri, gelişmeleri inceleyeceğimiz, birlikte yeni ufuklara doğru yelken açacağımız, enerjimizi ve birikimimizi aktarıp paylaşacağımız ve kendimize ait rekorları yine, yeniden egale edeceğimiz bu organizasyona ATUDER bünyesindeki on beş kuruluşun tamamıyla hazırlanmaya çoktan başladı ve bu hazırlık hız kesmeden aylarca devam edecek. Çünkü biz ATUDER iz…Çünkü biz Acil Tıbba hizmet ediyoruz…Çünkü bizim yanımızda bu zorlu yürüyüşe gönül vermiş enerjik, dinamik, fedakâr, kahraman acilciler var…

Gücünü ve büyüklüğünü istikrarla pekiştiren, istikrardan güç alan ATUDER bu büyük kongre için de yıllardır uyum içinde büyük işler başardığı GenX’i ve değerli organizatör Orkun CAN’ı tercih etti…Bir kongre şehri olan Antalya’da ülkemizin en büyük otellerinden biri olan Kaya Palazzo Belek’te büyük sürprizlerle karşınıza çıkabilmek ve her yıl olduğu gibi kongremizi büyük bir şölene dönüştürmek için uzun, yorucu bir o kadar da zevkli bir yolculuğa birlikte çıkmış bulunuyoruz. Bu günlere birlikte gelmekle ve varlığından güç almakla her zaman övündüğümüz siz değerli meslektaşlarımızı, 25-28 Nisan 2019 tarihlerinde 15. Ulusal Acil Tıp Kongresi & 6.Intercontinental Emergency Medicine ve 6. International Critical Care Congress’e katılmaya Belek/Antalya’ya büyük bir onurla davet ediyoruz…

Sevgi ve saygılarımla…

Prof. Dr. Başar CANDER
Prof. Dr. Zeynep GÖKCAN ÇAKIR